Chinoin u. 4., Budapest, Újpest 1045

+36-1-787-2637

A beteg macska otthoni kezelése 

A beteg macskák otthoni gondozását és kezelését - az elsősegélynyújtás, illetve a nyilvánvalóan enyhe lezajlású, gyorsan múló problémák kivételével - az állatorvos utasításai alapján kell végezni. Ez gyakran komoly kihivást jelent a macskatartóknak, hiszen a macskák a vérmérsékletüktől függően különbözően tűrik a beavatkozásokat, és olykor egészen szélsőséges reakciók is előfordulnak. De a macska érdekében szükséges megtenni. Ebben szeretnénk segiteni az alább felsorolt általános és az egyes gyógyszerformák beadásával kapcsolatos tanácsokkal:




A tabletták beadása


Ha nem könnyen kezelhető a macska, a legjobb azzal kezdeni, hogy megpróbálja eledelbe rejteni a gyógyszert. Egészben vagy összetörve, a méretétől függően. Mindig egy kis mennyiségű, a macska által kedvelt eleségbe tegye vagy keverje bele és ellenőrizze, hogy a macska elfogyasztja-e? Érdemes ezzel kezdeni az etetést, mert jobbak az esélyek, ha éhes a macska. Készitsen több adagot és egy-két kezeletlen után kínálja a gyógyszereset.


Az erre használt eleség lehet konzervtáp, sajt, húsgombóc vagy bébiétel, illetve bármi, ami erre alkalmasnak tűnik, mert a macska örömmel fogyasztja és mert elrejthető benne a tabletta. A legjobb, ha erős izű és szagú, a macska által nagyon kedvelt ételt használ, ami elnyomja a belerejtett tabletta izét vagy szagát. Azért ajánlott előbb 1-2 gyógyszer nélküli falatot adni előbb, hogy kijátsza a macska éberségét. Máskor egyetlen finomságba csomagolt gyógyszer is megteszi. Ha széttörhető vagy por formában kapható a gyógyszer, soha ne keverje a macska összes eledelébe, hanem annak csak egy részébe, mert előfordulhat, hogy a macska néhány falat után elveszti az étvágyát, ezért csak kis mennyiséget és vele túl kevés gyógyszert fogyaszt belőle.


Sajnos olykor kudarc kíséri ezeket a próbálkozásokat. Egyes macskák nagyon gyanakvóak, kényesek és - különösen ha nem elég éhesek - alaposan megvizsgálnak minden falatot, mielőtt megeszik. Kiszimatolhatják vagy megérzik a gyógyszer izét és nem eszik meg, kiköpik vagy kieszik a tabletták körüli ételt. Ilyenkor nincs más lehetőség, mint lenyeletni velük. Ez sokféleképpen lehetséges. A lényeg az, hogy legyen nagyon határozott, célratörő, kitartó és nyugodt legyen. Vegye a macskát az ölébe, és beszéljen hozzá folyamatosan, megnyugtatóan, különben megérezheti a „bajt”, és elmenekül vagy ádázul védekezik.


A tabletták és az egyéb hasonló gyógyszerek (drazsék, kapszulák stb.) beadásához sokféleképpen rögzíthető a macska. Sokan az ölükbe véve úgy tartják, hogy a feje legyen elöl, a hátuljuk meg a gazda felé, így nem tud hátrálva menekülni. Mások képesek még a nagyon ellenkező macskákat is egyedül lefogni, pl. úgy, hogy letérdelnek, a macskát a térdeik közé veszik, s közben hátul a bokájukat összekulcsolva akadályozzák meg, hogy kifaroljon. És vannak, akik segítséget kérnek másoktól, aki az ölében, a földön vagy egy asztalon tartja a macskát. Olykor elég lefogni az elülső lábait, amikkel védekezik. A nagyon durván reagáló macskákat viszont ajánlatos előbb egy vagy több vastag, nagyobb törülközőbe bebugyolálni úgy, hogy csak a fejük legyen kint a csomagból. Mint emlitettem, a kezeléshez használható zsák is kapható vagy készithető házilag. Néha egy kiselejtezett kispárna huzat is megteszi.


Maga a tabletta is több módszerrel is beadható. Egyszerű megoldás, ha felhajtja a macska fejét, majd az egyik kezével felülről átfogja a macska felső állkapcsát, kinyitja a száját. Fontos, hogy közben tartsa felemelve a macska fejét. Ha ellenáll, akkor fogja a tablettát a másik kéz hüvelyk- és mutató ujja közé és a középső ujjal lefelé nyomva az alsó metszőfogakat nyissa ki erővel a szájat. Ha ez sikerül, gyorsan ejtse vagy dobja be a tablettát, minél hátrább, mélyen a garatüregbe, majd sietve csukja be, és a macska nyakát simogatva késztesse nyelésre. Ilyenkor csak enyhén emelje a macska fejét. Nem árt a száj ismételt kinyitásával ellenőrizni, hogy lenyelte-e a gyógyszert, különben előfordulhat, hogy az néhány pillanat múlva az a szőnyegen landol. Ha nem nyel, érdemes egy műanyag fecskendő beszívni 1-2 ml vizet, amit a tabletta beadása után a szemfogak mögött a csukott szájba spriccelve elősegíthető a nyelés. Olykor az is megoldást jelent, ha a gyógyszer beadása után megeteti a macskát.


Másik lehetőség az, hogy az előbbihez hasonló módszerrel kinyitja a macska száját, enyhén megemeli a fejét, de a tablettát nem bedobja, hanem a mutatóujjával nyomja be mélyen, minél hátrébb. Ne féljen, nem tudja a nyelőcsőbe benyomni. A macska ilyenkor nem harap, de a véletlen sérülések elkerülése végett tartsa közben a másik kezével az ajkakat a fogakhoz nyomva. Van, aki ugyanezt bevajazott tablettával végzi el, ami így csúszósabb és ízletesebb is. Ha sikerült mélyre tolnia a tablettát, akkor huzza ki az ujját és gyorsan csukja be a macska száját, majd tartsa igy néhány másodpercig, amig nyel.


Végül kapható néhány direkt erre a célra gyártott, fecskendőszerű tablettabeadó szerkezet, amibe vizet szívva és a tablettát a végére illesztve az viszonylag biztonságosan bevihető a macska szájba, hátratolható a garatüregbe, majd a tabletta meg a víz egyidejű bejuttatásával a nyelés is biztosítható. Gyakran nincsen szükség vizre. Ha többféle tablettabeadó kapható, válassza azt, aminek puha a vége. Nem kell félrenyeléstől tartani, mert a macskák ilyenkor az orrukon át veszik a levegőt. Ha nincsen otthon tablettabeadó, csinálhat egy 1 vagy 2 ml-es egyszer használatos fecskendőből, a tabletta méretétől függően. Húzza kissé háttra a dugattyút és vágja le a fecskendő elülső végét. Erre sokféle eszközt használhat, a legkézenfekvőbb talán egy nagyobb karomvágó, ha van. Takaritsa le a sorját. Ezután tegye a tablettát a dugattyú elé a fecskendőbe, esetleg kevés nedves táppal keverve, majd tolja be a szerkezetet a macska szájába minél hátrébb és fecskendezze be a gyógyszert. Ezt követően húzza ki az eszközt, majd tartsa befogva a macska száját, amig nem nyelt.


Vannak olyan gyógyszerek, amiket nem elég beadni és ellenőrizni, hogy a macska lenyelte-e. Ilyen pl. a gyakran használt oxitetracyclin. Ha ez a lenyelés után megakad a nyelőcsőben, akkor ott a tabletta gyulladásos folyamatot vált ki, ami nyelőcsőszűkülethez vezet. Ezt jobb elkerülni, ezért ezt a gyógyszert etetés előtt kell beadni, hogy az étel biztosan levigye a macska gyomrába. Ha a macska nem eszik a tabletta beadása után, akkor fecskendőből 7 ml vizet kell a szájába nyomni, mert kisérletesen bizonyitották, hogy ennyi viz minden esetben leviszi. Ezért is ajánlott mindig rákérdezni az állatorvosnál a beadás módjára.


Minden esetben jutalmazza meg a macskát a tabletta beadása után simogatással és adjon neki valami nagyon kedvelt finom falatokat. Ez segíti a nyelést, a következő tablettabeadást és mérsékli az azt követő nyálzás vagy hányás esélyét.



A folyékony gyógyszerek beadása


A folyékony gyógyszerekkel sem feltétlenül könnyebb a helyzet. Megkísérelhető az ételbe keverésük, de ha izesek, könnyen elutasításra kerülhet a sor. Sok gyógyszer az emberek számára készült és a macskák az izüket visszataszítónak találhatják. Ezért általában a tablettánál leírt módszerekkel kell a folyékony gyógyszereket is lenyeletni a macskával.


A másik véglet az olyan folyékony gyógyszer, amit a macskák kedvelnek. Ilyen a bélsár puhitásra gyakran használt Laevolac is. Ezt, ha beteszik a macska evőtáljába, a legtöbb magától megeszi. Ez azonban általában csak azoknál a macskáknál működik, akinek nem adtak még Laevolacot erőszakkal korábban.


Néhány macskának teáskanállal (ami 5 ml folyadékot jelent) is beadhatók a folyékony gyógyszerek, de praktikusabb a műanyag cseppentők, adagolók vagy fecskendők használata. Finoman rázza fel a gyógyszert, majd szívja fel a megfelelő adagot és helyezze el kézközelben. Rögzítse a macskát a már ismertetett módszerek valamelyikével. Ne emelje magasra a fejét, az akadályozhatja a nyelést. A szemfogak mögötti résnél, ahol csak néhány kisebb fog található, itt könnyen bevezetheti a macska szájába az adagolót, amit lehetőleg hátra kell tolni a fogak mögé. Ehhez általában nem kell a macska száját szétfeszíteni, elegendő hátrahúzni az ínyét.


Ha nagyobb mennyiségről van szó, akkor azt kisebb adagokban, rövid szüneteket tartva juttassa be, hogy a macska le tudja nyelni. Így adagolva nem kell félrenyeléstől tartani. Leginkább az íztelen, ragadós készítmények (pl. paraffin olaj) adagolása okozhat veszélyt, mert a macskák könnyen félrenyelik. Ezeket kerülni kell vagy nagyon óvatosan kell bánni velük. Túl nagy adag hirtelen beadása is fuldokláshoz vagy hányáshoz vezethet, olykor üszkös tüdőgyulladás alakulhat ki.


Ha kiürült az adagoló, húzza ki, de tartsa egy kis ideig csukva a macska száját, hogy az lenyelje a maradékot. Végül törölje meg a száj környékét, majd feltétlenül jutalmazza meg a macskát simogatással vagy finom falatokkal.


Gyakori kérdés, hogy mi a teendő, ha a macska kiköpi a gyógyszer egy részét? Általában ne törődjön ezzel! Csak akkor ismételje meg az adagolást, ha biztosan tudja, hogy az adag nagyobb része kárba veszett.



A paszták beadása


Több gyógyszer, mint az egyes szőroldók, táplálék-kiegészítők és féreghajtók is paszta formában kapható. Ezek egy része olyan ízletes, hogy a macska akár az ujjunkról is lenyalja vagy az eleségére nyomva is szívesen elfogyasztja a macska. Másokat a macska ínyére, ajkára vagy a lábára kell nyomni, ahonnan lenyalja. És van olyan paszta is, amit a folyékony gyógyszereknél leírt módon kell a macskával lenyeletni.



Külsőleg alkalmazott gyógyszerek


A kenőcsök, ecsetelő szerek és krémek felvitele általában nem okoz nehézséget. Ha visszataszító az illatuk, hidegek, fájdalmat okoznak vagy más okból ijesztőek (pl. a spray készítmények), akkor alaposan le kell fogni a macskát a kezeléshez. Ha fájdalmas elváltozásra kell gyógyszert felvinni, akkor előbb játsszon a macskával, fokozatosan megközelítve, finoman érintve a kényes területet. Néha alaposan meg kell ragadni a macskát és a földhöz szorítva kell megakadályozni, hogy a lábaival védekezzen a kezelés ellen. Ilyenkor se feledkezzen meg a kezelés végén a jutalmazásról és arról sem, hogy a gyógyszer felvitele után ajánlatos játékkal, etetéssel elvonni a macska figyelmét, nehogy azonnal lenyalja.


A spray készítmények használatát lehetőleg kerülni kell.


Sok rácseppentős, ún. spot on készítmény van forgalomban macskának. Ezeket általában könnyű alkalmazni. Figyelni kell rá, hogy feltétlenül oda tegyük fel, ahonnan nem tudja a macska lenyalni, vagyis a nyakszirtre vagy a két lapocka közé a macska hátára. A legtöbb spot on szernél arra is figyelemmel kell lenni, hogy a bőrre kerüljön és ne a szőrre, ezért a felvitelkor a szőrt szét kell hajtani és a készitményt közvetlenül a bőrre kell juttatni.


A külsőleg alkalmazott gyógyszerek általában ne kerüljenek a macska szájába, szemébe vagy fülébe, hacsak nem ez az alkalmazás célja. Minden esetben tartsa be a szer használati utasítását!



A szem kezelése


Kezdetben érdemes valakit megkérni, hogy segitsen és ajánlott a jutalomfalatot is előkésziteni. Helyezze az ölébe a macskát és emelje fel a fejét. Ha jobbkezes, tegye a bal mutató- és hüvelykujját a szem alá és fölé, nyissa ki a szemet, majd a másik kezével cseppentsen az előirásnak megfelelő számú cseppet a macska szemének felszinére úgy, hogy a szemcseppentőt közvetlenül a szem felett tartja. Vigyázzon, ne érjen hozzá vele a macska szeméhez! Ha szemkenőcsöt használ, kezdje azzal a felkészülést, hogy kinyom egy kicsit a tubusból, hogy ne a kijuttatáskor kelljen a gyógyszer megjelenésére várnia. 



A hallójáratok kezelése


A hallójáratok kezelése során vagy fülmosást, vagy pedig gyógyszerbevitelt kell végeznünk. A macskák egyiket sem szeretik.


A fülmosás során jó, ha valaki segit azzal, hogy tartja a macska fejét. Finoman húzza felfelé a fülkagylót az egyik kezével. A másikkal cseppentsen be bőven a javasolt, kimondottan macskának gyártott fültisztító folyadékból a külső hallójáratba. Figyeljen oda, mert ezt a macska ösztönösen megpróbálja kirázni. Tartsa a fülkagylót függőlegesen és várjon néhány másodpercig, amíg a tisztítószer lefolyik. A fülkagylót tartva laposan masszírozza át a hallójáratot és a fülkagyló tövét a szabad kéz mutató és hüvelykujjával. Ennek során szörcsögő hang jelzi, ha elegendő tisztító folyadék jutott a hallójáratba. Engedje el, ekkor a macska azonnal kirázza, amire érdemes felkészülni. Végezze el ugyanezt a beavatkozást másik oldalon is, ha szükséges. Engedje el a macska fejét és hagyja, hogy a macska teljesen kirázza a tisztító folyadékot és az azzal feloldott váladékot. Ez szennyeződéssel járhat, ezért könnyen takaritható helyen érdemes belekezdeni. Mindkét oldalról törölje ki egy-egy vattacsomó segítségével a maradék fültisztitót. Ne használjon fültisztító pálcikát, mert azzal csak betolja a váladékot a hallójárat mélyére és sérüléseket is okozhat, amelyek a korokozók további elszaporodásának kedveznek. Minden esetben nézze meg a vattát. Minél piszkosabb, annál valószinűbb, hogy rövidesen ismételni kell a fülmosást. Ha a tisztítás után kezeli a hallójáratot, akkor a gyógyszer bevitele előtt hagyjon legalább egy órát a tisztítás után a felszáradására.


A fülcseppek beviteléhez is hasonlóan kell hozzákezdeni. Finoman húzza felfelé a fülkagylót az egyik kezével. Cseppentse be az előírt mennyiséget a külső hallójáratba, de ne engedje el a fület, hanem várjon néhány másodpercig, amíg a gyógyszer lecsorog. Ezután alaposan masszírozza át a hallójáratot. Általában ebből áll a kezelés. Olykor, ha szükséges, be kell kenni a gyógyszerrel a fülkagyló belsejét is.



Infúziós oldat bőr alá adása


Az injekciós készitmények alkalmazása számtalan veszélyt rejt magában, ezért a leghelyesebb azt állatorvosra vagy szakképzett asszisztensre bizni. Van azonban egy kivétel, amire gyakran van szükség. Az idült vesebetegségek kezelését általában rendszeres folyadékpótlással kell kiegésziteni. Ez gyakran abból áll, hogy a tulajdonos otthon ad az állatnak bőr alá infúziót naponta vagy ritkábban. Ezekben az esetekben az állatorvos dolga a tulajdonost megtanitani a feladatra, de probléma esetén a Youtube-on is talál számtalan bemutatót. Tapasztalatom szerint a sikertelenség hátterében nem a tulajdonos áll, mert ő meg tudja oldani a feladatot, hanem a macskával van probléma. Néhány beteg rosszul tűri a beavatkozást. Ilyenkor ajánlott egy sarokba vagy egy nagyobb dobozba tenni az állatot és a fejét törülközővel letakarni. Segiti a beadást az is, ha a kb. 100 (50-150) ml folyadék gyorsan jut be a macska bőre alá, mert a sokáig tartó beadást sok macska nem tűri. Ezért ellenőrizze, hogy az infúziós zacskó elég magasan (kb. 75-100 cm-rel) legyen rögzitve a macska fölé, illetve jó, ha vastag (18G) tűt használ. A tű mérete kevésbé zavarja a macskát, mint a beadás elhúzódása. Végül az is jó, ha a beadás előtt kissé felmelegiti az infúziós oldatot. Tegye meleg vizbe, majd rázza össze és érintse a behajlitott könyökéhez, amivel jól érezheti, hogy kellemesen lanyos-e, vagyis ideális. Csak akkor kezdje beadni, ha már meggyőződött róla, hogy nem túl meleg. 


Ha nem sikerül az otthoni gyógyszerbeadás és úgy gondolja, már mindent megpróbált, ajánljuk a figyelmébe az alábbi irást is:




Dr. Csikós Károly Miklós, MANCSOK